Mīlēsim dzīvi un saudzēsim to!

2013.10.02. 13:25
2013_estlatrus_32

Pēdējos gados ceļu satiksmes negadījumi ir galvenais mirstības cēlonis jauniem cilvēkiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem, un viņi izraisa arī divreiz vairāk avāriju ar letālām sekām, nekā pieredzējuši autovadītāji. Lai akcentētu sabiedrības uzmanību un inovatīvā veidā mēģinātu uzrunāt jaunos un vēl nepieredzējušos autovadītājus, Igaunijas- Latvijas- Krievijas programmas projekta “ESTLATRUS TRAFFIC” ietvaros, 7. un 8.septembrī Igaunijā, Viru pilsētā notika akcija „Mīli dzīvi”. Vairāk nekā 120 jaunie autovadītāji ar braukšanas stāžu līdz 2 gadiem no Latvijas, Krievijas un Igaunijas satikās, lai atraktīvā veidā izbaudītu un izspēlētu sižetus, kurus dzīvē atkārtot gan nevajadzētu. Projekta igauņu kolēģi bija parūpējušies par nervus kutinošiem pārbaudījumiem – jauniešiem tika dota iespēja pastaigāties alkohola un narkotisko vielu reibumu simulējošās brillēs, mēģināt izrāpties no apgāzušās mašīnas, izjust trieciena spēku mašīnu sadursmes laikā, „pabraukties” dzelzceļa vagonā, kurš nogājis no sliedēm, kā arī uzspēlēt uz naudu ar automātu, kurš pārbauda ceļu satiksmes noteikumu pārzināšanu.

Kad akcijas dalībnieki jau bija izspēlējuši vai visas situācijas, kas varētu atgadīties uz ceļa, igauņu policijas darbinieki nodemonstrēja, cik ātri un prasmīgi viņi māk aizturēt likumpārkāpēju, kā sprāgstvielas mašīnā meklē speciāli apmācīts suns un kā tās neitralizē robots, bet noslēgumā tika aizdedzināta un ar milzīgu putu mākoni nodzēsta mašīna.

Dienas otrajā pusē triju valstu jauniešu komandas, tostarp arī Krāslavas komanda, devās uz autoskolu, kur satikās ar ēzelīti Iā un kur tika testētas viņu autovadīšanas prasmes un satiksmes noteikumu zināšanas.
Jaunajiem autovadītājiem tika dota iespēja izmēģināt jaunās „Peugeot” un „KIA” automašīnas. Kā izrādījās, braucot uz laiku, krāslavieši bija visātrākie.

„Pieaugušie” projekta partneri pa to laiku iepazinās ar Viru pilsētas satiksmes drošības departamenta eksaminācijas nodaļas darbu un iztaujāja igauņu kolēģus par viņu pieredzi darbā ar jauniešiem, izmantojot sociālos tīklus internetā, projektā iesaistīto satiksmes drošības dienestu darbiniekiem notika arī drošās braukšanas apmācības.

Svētdienā visiem tika dota iespēja apmeklēt atrakciju parku un Ceļu muzeju.

„Divas dienas Igaunijā bija lieliskas! Mēs iepazinām jaunus draugus, iemīlējām Viru pilsētu, tik daudz ko redzējām. Zināju, ka jābūt pie stūres uzmanīgam, bet tagad…”- domīgi nosaka Anrijs no Krāslavas komandas.

Neapšaubāmi, par satiksmes drošības jautājumiem jārunā jauniešiem saprotamā un vizuāli uztveramā veidā, pat šokējot.

Uzrunājot akcijas dalībniekus trijās valodās, Igaunijas Ceļu policijas sabiedriskās kārtības departamenta vadītājs Indreks Koemets izteica viedus vārdus – „ Ļoti žēl, kad bojā iet jauni ļaudis. Un visvairāk žēl, ka viņi bojā iet tāpēc, ka neievēro satiksmes drošības noteikumus – pārsniedz ātrumu, nepiesprādzējas ar drošības jostām, ignorē atstarotājus vai sēžas pie stūres alkohola reibumā. Mīlēsim dzīvi, ne tikai mīlēsim, bet arī saudzēsim to, cik nu ir mūsu spēkos.”

Igaunijas-Latvijas-Krievijas programmas projekts “ESTLATRUS TRAFFIC” laikā no 2012.gada 2.aprīļa līdz 2014.gada 1.aprīlim tiek realizēts ar mērķi uzlabot satiksmes drošību Igaunijas-Latvijas-Krievijas pierobežā. Projekta partneri ir Igaunijas, Latvijas un Krievijas pašvaldības un satiksmes drošības dienesti un organizācijas. Kopējais projekta budžets ir 1,8 milj.eiro.
Projekta mērķis ir transporta sistēmas ilgspējas, pieejamības un konkurētspējas pastiprināšana Igaunijas- Latvijas- Krievijas pierobežas reģionos kā nacionālo interešu sfēru ar vizuālu satiksmes drošības risinājumu palīdzību un transporta infrastruktūras attīstību.

Inga Kavinska
Latvijas-Igaunijas-Krievijas programmas projekta “ESTLATRUS TRAFFIC” sabiedrisko attiecību speciāliste
Eiroreģiona „Ezeru zeme” Latvijas birojs
Mob. +371 26163661
E-pasts: inga.kavinska@kraslava.lv